Po szkoleniu „Polacy – Żydzi. Historia (nie)porozumienia”
We wtorek 25 kwietnia, niespełna tydzień po uroczystych obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, gościliśmy w bibliotece pracownika Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pan dr Mariusz Jastrząb jest Głównym Specjalistą ds. Edukacji i przewodnikiem w muzeum, koordynuje m. in. projekt „Wielokulturowa biblioteka”. Szkolenie nt. „Polacy – Żydzi. Historia (nie)porozumienia” rozpoczął od omówienia mechanizmów powstawania stereotypów i uprzedzeń. Następnie przedstawił przejawy i historyczne źródła postaw antysemickich we współczesnej Polsce, podając przykłady absurdalnych, a wciąż pokutujących mitów i przekonań.
W drugiej części zajęć zapoznał słuchaczy z elementami kultury żydowskiej, takimi jak: kalendarz religijny, święta, obrzędy związane z cyklem życia jednostki. Na zakończenie zaprezentował wydaną przez muzeum POLIN grę edukacyjną „Miasteczko Malki”. Atrakcyjna gra, o ciekawej fabule, pozwala dzieciom na dostrzeżenie nie tylko różnic kulturowych i religijnych, ale i punktów wspólnych dla społeczności polskiej i żydowskiej. Zgodnie z obietnicą, Biblioteka Pedagogiczna otrzyma egzemplarz tej gry i wówczas będzie udostępniana wszystkim zainteresowanym.
Oprócz nauczycieli w szkoleniu aktywnie uczestniczyli studenci pedagogiki Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Korzystając z okazji, poprosiliśmy przybyłą z nimi panią dr Małgorzatę Frąckiewicz o krótką informację dotyczącą łomżyńskiego akcentu w trakcie oficjalnych obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim (więcej tutaj:
Pani dr Frąckiewicz podarowała naszemu Gościowi „Księgę pamięci gminy żydowskiej w Łomży”. Obojgu serdecznie dziękujemy!
Link do fotogalerii:
https://www.cen.lomza.pl/o-cen/galeria?more=1398204852